Ob 25-letnici prve Internenetne povezave v Sloveniji
10. oktobra 2016 smo na Institutu Jožef Stefan obeležili 25 letnico prve internetne linije v Sloveniji, ki je bila vzpostavljena v Laboratoriju za odprte sisteme in mreže, novembra 1991. Pogoj za vzpostavitev povezave je bila pridobitev najete linije od Ljubljane do Dunaja konec junija 1991. Linija je bila priodbljena v sklopu projekta EUREKA-8/COSINE (Cooperation of Open Systems Intercionnections) v katerem je sodeloval Laboratorij za odprte sisteme in mreže. V dopoldanskem programu dogodka v počastitev obletnice so dijaki Gimnazije Poljane in Elektrotehniško računalniške strokovne šole ina Vegovi ulici v Ljubljani, imeli Učno uro o internetu. Predstavili so svoje eseje, v katerih so zapisali svoje misli glede tega kaj jim internet pomeni v vsakdanjem življenju, kaj jim prinaša dobrega, kaj slabega in kako vidijo njegovo prihodnost.
Program se je nadaljeval v sklopu otvoritve multikonference Informacijska družba 2016. Otvoritveni govor je imela komisarka mag.Violeta Bulc. Dogodek so počastili dekan FRI, Univerze v Ljubljani, prof.dr.Orel in predstojnik predstavništva EU v Sloveniji, dr.Zoran Stančič. O dogajanju v l.1991, o prihodnosti interneta ter o tekočih raziskav na tem področju v okviru programa EU Obzorje2020 je spregovorila prof.dr.Borka Jerman Blažič. Na otvoritvi so podelili nagrade IS2016 in nagrade dijakom za najboljše eseje.
1991 leta je KTH in Univerza v Stockholm izdelala tabelo vseh mednarodnih telekomunikacijskih linijah, ki so jih najemale univerze in raziskovalne institucijev Evropi. V dolgem seznamu je bilo ugotovljeno, da se te linije na večjih koncev po nepotrebnem podvajajo. Nizozemska mreža SURFNET je to vzela resno in akademskim ustanovam v Evropi predlagala dogovor o sodelovanju tako, da zgradijo skupno internetno hrbtenico, ki je razvidna na sliki spodaj (Topologija eBone). Vabilo je bilo poslano tudi YUNAC-u, ki je imel linijo do Amsterdama in od tam v internet v ZDA, kar je razvidno na sliki.
Ebone je začel delovati s 50 podpisniki Memoranduma of Understanding. To število je kmalu naraslo na 100. Dejansko je to prvo evropsko hrbtenično omrežje s protokolom TCP/IP. Hrbetnico Ebone je nasledil TEN34 in TEN155 – hrbetnica akademskih mrež Evrope, ki je finnaciralana strani EU in njenih članic. Ta hrbetnica se je preimenovala v GEANT. Slovenska mreža ARNES in administrativen ustanove Slovenije so povezane na GEANT.
O zgodovini domačih domen”, film umetnice Aleks Domanovič,
posnet s sredstvi Angleškega Sveta za kulturo, predvajan na Festivalu v Liverpoolu, Digital ART -ABandon
From yu to me from Rhizome on Vimeo.
Prehod omrežja ARPANET v Internet v l.1983 – predavanje Rona Broersema -NLNOG 2016